Renginių anonsai
Tel.: (8 41) 52 46 59
El.paštas: kulturoscentras@gmail.com

Svarbu!

Šiauliečiai triukšmingai vijo žiemą Užgavėnių šventėje

1Vasario 6 d., šeštadienį, prie Žaliūkių malūnininko sodybos rinkosi šiauliečiai, nusiteikę kartu triukšmingai vyti žiemą. Užgavėnės prie Žaliūkių vėjo malūno vyko jau 5-ąjį kartą. Šventės organizatoriai, kaip ir kasmet, palydint žiemą, visus kvietė linksmintis, šokti ir dainuoti, ragauti blynų.

 

Užgavėnės – viena archajiškiausių lietuvių kalendorinių švenčių, joje daug liaudiško teatro elementų. Užgavėnių dalyviai stengdavosi būti neatpažinti, todėl sl4pdavosi po kaukėmis, nes taip galima linksmiau ir drąsiau juokauti ir žaisti. Pasak šių metų šventės vedėjos režisierės Dalios Dargienės, persirengėlių tradicija labai svarbi – kaukės ir karnavalinė apranga padeda atsipalaiduoti, nuteikia linksmintis ir juokauti, leidžia vaidinti išgalvotus personažus ir pajusti tikrą Užgavėnių dvasią. Šiuolaikiniai žmonės dažnai nori tik pasyvūs stebėtojai, o iš tiesų Užgavėnių nuotaiką turėtų kurti ne kviestiniai kolektyvai, o patys šventės dalyviai, įsitikinusi režisierė.

 

Vis dėlto kiekvienais metais daugėja išradingų šiauliečių, kurie į šventę ateina su savo gamybos arba pirktomis kaukėmis, apsirengę Užgavėnėms tinkama apranga, taip prisidėdami prie bendro šventės nuotaikos kūrimo. Šiemet tiems, kurie neturėjo kaukių, stengėsi padėti organizatoriai. Šiaulių kultūros centre ir „Aušros“ muziejuje buvo organizuojamos Užgavėnių kaukių dirbtuvės, kurių metu kaukes gamino ir vaikai, ir suaugusieji. Be to, muziejininkai pažadėjo, kad pirmieji Užgavėnių šventės lankytojai gaus po kaukę dovanų. Tiesa, ne visai dykai – mainais į linksmą dainą, šokį ar anekdotą.

 

Žiemos pabaigos šventėje pasirodė geriausi Šiaulių folkloro kolektyvai: Šiaulių kultūros centro folkloro ansambliai „Rėda“ (vad. Justė Lipinskienė) ,„Abrūsėlis“ ir „Sidabrinė gija“ (vad. Vita Taučienė), „Rėda“ (Šiaulių kultūros centras, vadovė Justė Lipinskienė)Šiaulių universiteto folkloro ansambli „Vaiguva“ (vad. Diana Martinaitienė), Šiaulių kultūros centro „Laiptų galerija“ ansamblis „Salduvė“ (vad. Darius Daknys), Šiaulių krašto tautodailininkų folkloro ansamblis „Margulis“ (vad. Paulius Vaišnoras). Ne pirmą kartą susirinkusių nuotaiką kėlė ir Šiaulių profesinio rengimo centro vienadienė Užgavėnių kapelija skambiu pavadinimu „Morės išlydėtuvės“, vadovaujama Jurgitos Aldukevičiūtės-Janauskienės ir Ilonos Valčiukienės.

 

2016-uosius metus LR Seimas paskelbė vietos bendruomenių metais, todėl Užgavėnių šventė buvo puiki proga susiburti netoli Žaliūkių malūnininko sodybos esančioms Šiaulių miesto mikrorajonų bendruomenėms. Kaip ir kasmet šventėje dalyvavo Šiaulių rajono Žaliūkių kaimo bendruomenė, su kuria muziejus bendradarbiauja nuo pat Žaliūkių malūnininko sodybos veiklos pradžios. Juk Žaliūkių vėjo malūnas 1875 m. buvo pastatytas tuometiniame Žaliūkių kaime. Žaliūkių kaimo bendruomenė, Dainų mikrorajono bendruomenės ir Lieporių bendruomenės centras subūrė ir blynų kepėjų komandas, kurios šventės dalyvius vaišino blynais.

 

Kaip ir kasmet, šventės metu veikė Užgavėnių turgelis, kur buvo galima nusipirkti lauktuvių. Užgavėnių dalyviai choru skandavo žiemos pasmerkimo oraciją, po jos bus galima išvysti žiemos – Lašininio – kovą su pavasariu – Kanapiniu. Šventės kulminacija – Morės deginimas, simbolizuojantis atsisveikinimą su atsibodusia ir įkyrėjusia žiemos dvasia.

 

Šiaulių kultūros centro inf.

Rasos Šiaučiūnaitės nuotraukos

  © 2016 Visos teisės saugomos Šiaulių kultūros centro | Sprendimas: Elektroninės Vizijos. Naudojama WordPress sistema.